Nie tylko kosmetyka

W profilaktyce i leczeniu wiekszości schorzeń pomocne jest stosowanie ogólnych kąpieli z solami z Morza Martwego, wody z Morza Martwego oraz balneoterapii ( okłady z błota ).

SóL Z MORZA MARTWEGO

Kąpiele z solami są bardzo skuteczne w leczeniu chorób skóry takich jak: trądzik, chroniczne zapalenia skóry, egzemy, alergie, a także artretyzm, reumatyzm, obrzęki kończyn. Kąpiele sprzyjają wzmocnieniu krążenia krwi i poprawie przemiany materii, uspokojają system nerwowy, oczyszczają skórę i poprawiają jej wygląd i zwiększają elastyczność. Z pomocą tych zabiegów leczy się przeziębienia.

Regularne przyjmowanie kąpieli przyspiesza proces regeneracji komórek, zapewnia szybkie przyswojenie przez organizm ważnych elementów mineralnych. Zaleca się je regularnie 2-3 razy w tygodniu, w temperaturze 37-39 st. C, przez 15-20 minut.

ZASTOSOWANIE

Aplikacje soli: stosuje się na okolice stawów, kręgosłupa, mięśni. Stężenie roztworu - na 1 l wody 30-40 g soli ( 2-3 łyżki stołowe), czas okładu 20-30 minut, początkowa temperatura roztworu ok. 50 st. C. Czterowarstwową naturalną tkaninę nalezy zamoczyć w roztworze, umiarkowanie wykręcić i nałożyć na powierzchnię ciała, następnie okryć folią medyczną lub celofanem. Dodatkowo miejsce aplikacji owija się wełnianym kocem luk kołdrą watowaną.

Kąpiel tonizująca i uspokajająca: należy rozpuścić 3-4 łyżki soli na wannę wody o dogodnej temperaturze 36-38 st. C. Poleżeć w kąpieli luźno 20-30 minut.

Kąpiel lecznicza i głęboko oczyszczająca: należy rozpuścić 100-300 g soli w wannie pod strumieniem gorącej wody, a po uzyskaniu dogodnej temperatury 37-39 st. C ( przy neurozach z częstoskurczem należy obniżyć temp. do 34 st. C), poleżeć w stanie rozluźnienia w wannie przez 20-30 minut, a następnie opłukać się wodą. Zaleca się stosowanie takich zabiegów 2-3 razy na tydzień w celu uzyskania lepszych rezultatów i maksymalnego efektu.

Nacieranie: 15-45 g soli na 1 litr wody w temp. 36-39 st. C; za pomocą gąbki namoczonej w roztworze soli nacierać ciało 10-15 minut. Rezultat będzie analogiczny jak w kąpieli solnej: wspaniale oczyszcza skórę i usuwa zmęczenie jak dobry masaż. Po zabiegu zaleca się wziąć ciepły prysznic.

Peeling twarzy i ciała: 150-200 g soli i 100-150 g oliwki aromatycznej lub innej przeznaczonej do masażu. Należy nanieść na ciało masującymi ruchami, a po zakończeniu wziąć prysznic.

Kriomasaż: 1 łyżkę stołową soli rozpuścić w 0,5 litra wody, którą następnie należy zamrozić w zamrażarce w pojemnikach na lód. Codziennie wykonywać masaż twarzy kostkami takiego lodu przez 5 minut wzdłuż linii napięcia skóry, co spowoduje jej wygładzenie, przyczyni się do likwidacji zmarszczek i odmłodzenia skóry.

Kąpiele dla rąk i nóg: 30-60 g soli na 2 litry wody, temp. 37-39 st. C, usuwa bóle w mięśniach i stawach, poprawia stan skóry i paznokci, sprzyja leczeniu chorób skóry, usuwa grzybicę. Czas trwania kąpieli 15-20 minut.

Kompresy: tkaninę bawełnianą składamy kilkakrotnie i nasączamy roztworem soli ( 100 g soli na 1 litr wody ) i przykładamy na 5-10 minut do chorego miejsca.

Zimne kompresy: roztwór jak wyżej w temperaturze 5-10 st. C przy stłuczeniach ( krwiakach, sińcach ), ranach otwartych oraz wrzodach.

Gorące kompresy: roztwór jak wyżej w temperaturze 38-42 st. C przy rozmaitych chorobach skóry tj. zapaleniach, również na tle neurotycznym, egzemach itp.

Pielęgnacja jamy ustnej przez regularne płukanie roztworem soli: 0,5 łyżeczki na szklankę wody po umyciu zębów. Poprawia stan tkanek przyzębia ( zapobiega paradontozie ).

Usuwanie nalotu z zębów i ich wybielanie: sól z Morza Martwego zmielić w młynku. Taką zmieloną sól wcierać raz dziennie w okolice dziąseł i w emalię zębową przez 7 dni. Opuszek palca zanurzyć w soli i masowac okolice dziąseł, dokładnie przecierając powierzchnię zębów. Taką serię zabiegów można powta rzać raz na miesiąc.

Płukanie i inhalacje przy infekcjach zapalnych zespołu nosowo-gardłowego ( zapalenie kratni, gardła, angina, katar ): zaleca się przygotowac roztwór 0,5-1 łyżeczki na szklankę ciepłej wody i płukać kilka razy dziennie.

Stany zapalne zatok nosowych: pomaga zakrapianie nosa roztworem soli o stężeniu 1 łyżka soli na ok. 0,5 szklanki ciepłej wody. Dawkowanie: po 0,5 kroplomierza ( pipetki ) do każdej dziurki 3-4 razy dziennie.

Inhalacje w przypadku kaszlu ( nieżyt tchawicy, zapalenie oskrzeli, angina ): inhalacje z łyżeczki soli na 0,5 szklanki wody o temp. do 70 st. C, 2-4 razy dziennie po 5-10 minut. Można dodać 1-2 krople olejku elerycznego z eukaliptusa, mentolu lub drzewa herbacianego.

Ginekologia: irygacje ( przepłukiwanie ) pochwy i odbytu ( wskazania: zaostrzona postać hemoroidów, chroniczna prostata, nadżerka szyjki macicy itp. ) Stężenie 30 g na 1 litr wody, temp. nie wyższa niż 40 st. C, co drugi dzień lub codziennie, w sumie należy wykonać 10-12 zabiegów. Zalecane tylko w przypadkach, gdy nie ma schorzeń onkologicznych!!!

Użycie doustne ( do picia ): dla przeprowadzenia detoksykacji ( odtrucia ) błony śluzowej przewodu pokarmowego, aktywizacji perystaltyki jelit. Zaleca się dwutygodniową serię picia wody z minerałami w stężeniu 1 łyżeczka na 1 litr przegotowanej ciepłej wody. Wypijać na czczo po 50-100 g dziennie. Po wzmożeniu pracy jelit zmniejszyć dawkę.

Zastosowanie solnych aplikacji do usunięcia bólów kręgosłupa, stawów, mięśni: sól z Morza Martwego pozwala poprawić przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, procesy wymienne w tkankach kostnych, chrząstkowych i łącznych. Przyczynia się do wydalenia metali ciężkich z tkanki kostnej ( np. strontu ).

W przypadku przeciwskazań do przyjmowania kąpieli ogólnych zaleca się aplikacje solne. Aplikacje te stozuje się na okolice stawów, kręgosłupa i mięśni.  Stężenie soli na 1 litr wody - 30-40 g ( 2-3 łyżki stołowe ), czas trwania zabiegu 20-30 minut, początkowa temp. roztworu ok. 50 st. C. Czterowarstwową tkaninę naturalną zamoczyć w roztworze i nałożyć na ciało. Następnie nałożyć folię medyczną lub celofan, a miejsce aplikacji dodatkowo owinąć wełnianym kocem lub kołdrą watowaną. Pozostawić na 25-30 minut.  Zaleca się ciepły prysznic lub przeprowadzenie ciepłego wilgotnego nacierania. Po zabiegu należy odpocząć w cieple nie mniej niż 1 godzinę. W przypadku chorych leżących ograniczyć zabieg do 10-20 minut.

UWAGA! Kąpiele ogólne przeciwskazane są ludziom cierpiącym na schorzenia sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, arytmię, choroby onkologiczne i osobom w podeszłym wieku. W takich przypadkach zaleca się solne nacierania, kąpiele nóg i kompresy.

 

BłOTO Z MORZA MARTWEGO

Błotne aplikacje na skórę owłosionej części głowy dają dobre rezultaty przy leczeniu łojotoku, usuwaniu łupieżu i wzmacnianiu korzeni włosów przy wczesnym łysieniu i zwiększonym wypadaniu włosów. Błoto również przywraca naturalny kolor włosów, częściowo usuwa wczesną siwiznę i sprawia, że włosy są silne i piękne. Odnotowano działanie lecznicze przy migrenach, bólach głowy, a także w stanach depresyjnych. Sposób zastosowania: nanieśc błoto na całą powierzchnię głowy, wykonać lekki masaż od obrzeży do czubka głowy, a po 10-15 minutach zmyć wodą. W razie konieczności użyć niewielką ilość szamponu "Sea of Spa", powtarzać zabieg 2-3 razy na tydzień w seriach po 7-10 zabiegów, a później można zabieg powtarzać raz na 2-3 tygodnie.

Błotne aplikacje na skórę nóg łagodzą i cofają bolesne i nieprzyjemne odczucia, które powstają w razie konieczności długiego stania lub chodzenia, znacznie poprawiają trofikę skóry przy żylakach ( zaleca się nakładanie tylko wzdłuż żył), limfostazie, przewlekłych obrzękach nóg, leczą grzybice. Sposón zastosowania: na wcześniej oczyszczoną i lekko nawilżoną skórę nanieść błoto o warstwie 2-3 mm, rozgrzane w kąpieli wodnej do temp. 40-42 st. C, następnie nakryć folią i owinąć ciepłym kocem. Czas zabiegu - 20 minut. Po zakończeniu zmyc chłodną wodą bez mydła i odpoczywać prze godzinę. Nie zapominać o leczniczej gimnastyce w celu profilaktyki.

Przy schorzeniach aparatu ruchu ( oporowego, motorycznego ) takich jak artroza, zapalenie stawów, osteoporoza, reumatyzm, zapalenie korzonków nerwowych, poreumatyczne przykurcze stawów, chroniczne zapalenie nerwu, zapalenie rdzenia kręgowego: błotne aplikacje na stawy wykazują wysokie działanie lecznicze. Najlepszy rezultat daje przeplatanie zabiegów błotnych i solnych. Sposób zastosowania: błoto z Morza Martwego rozgrzewa się w kąpieli wodnej 40-42 st. C, nanosi na uszkodzony staw warstwą o grubości 2-3 mm, nakrywa folią i zawija ciepłym kocem na 20 minut, a następnie zmywa ciepłą wodą bez mydła. Po zabiegu wskazane jest poleżeć pod kocem lub kołdrą przez godzinę. Na drugi dzień wziąć kąpiel ( 100-250 g soli z Morza Martwego na wannę ) o temp. wody 37-39 st. C w ciągu 20 minut, a potem opłukać się pod prysznicem.


UWAGA! Kąpiele ogólne przeciwskazane są ludziom cierpiącym na schorzenia sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, arytmię, choroby onkologiczne i osobom w podeszłym wieku. W takich przypadkach zaleca się solne nacierania, kąpiele nóg i kompresy.

Do leczenia różnorodnych schorzeń spowodowanych przeziębieniem: nalezy najpierw rozgrzać zewnętrzne okolice zatok, przytrzymując 10-15 minut woreczek z nagrzanym piaskiem lub solą w okolicy nadbrwiowej czaszki ( przy zainfekowaniu zatok czołowych ), okolicy kości policzkowych ( przy zapaleniu zatok nosowych ) lub części piersiowej ( przy zapaleniu oskrzeli ). W razie zapalenia zatok nosowych nakłada się aplikacje błotne na okolice górnych kręgów pirsiowych, temp. błota 38-40 st. C, czas okładu 10-15 minut, seria 10-12 zabiegów w ciągu tygodnia.

Przy zapaleniu jamy ustnej: stosuje się płukania jamy ustnej w rozcieńczonej wodą błocie w proporcji 1:4.

Przy aplikacjach błotnych na okolice brzucha i kręgosłupa: u chorych na wrzody żołądka i dwunastnicy następuje poprawa w związku z obniżeniem intensywności procesów zapalnych.

Działanie lecznicze przy schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego ( zapalenie wątroby, marskość wątroby, diskinezja dróg żółciowych ); następuje przy nakładaniu błotnych aplikacji na okolice podżebrza. Nie zaleca się stosowania przy żółtaczce.

Błoto wspomaga walkę z nadwagą: przy nałożeniu błotnych aplikacji na "strefy problematyczne" ( brzuch, uda, pośladki ) następuje intensywny dopływ krwi i zwiększenie aktywności wszystkich rodzajów przemian molekularnej, komórkowej i tkankowej z efektem rozgrzewającym. W rezultacie następuje rozszczepienie tłuszczu i cellulitu. W połączeniu z masażem błoto oddziałuje jak bardzo skuteczny żel antycellulitowy. Sposób użycia: okłady błotne 2-3 razy na tydzień. Oczyścić skórę przy pomocy złuszczającego żelu lub peelingu do ciała, podgrzać błoto do temp. 44-48 st. C, nałożyć na ciało, owinąć folią polietylenową i leżeć spokojnie w ciepłym pomieszczeniu 20-30 minut. Następnie zmyć błoto ciepłą wodą.

Głębokie oczyszczanie organizmu z toksyn: zachodzi jeśli posmaruje się ciało od gowy ( razem z włosami ) do nóg i pozostawi na 15-20 minut. Błoto posiada zdolności wysysania produktów rozpadu nie tylko ze skóry, ale i z kości i stawów.

 

NATURALNA WODA Z MORZA MARTWEGO

Woda z Morza Martwego, jak wiadomo, stanowi jedno z najbogatszych źródeł pożytecznych minerałów na świecie i jest najlepszym środkiem do odmładzania i zabiegów zdrowotnych.

Zastosowanie jako płyn do zmywania makijażu: rozpuścić 1 łyżkę stołową wody z Morza Martwego w 250 ml przegotowanej wody. W otrzymanym roztworze zamoczyć wacik kosmetyczny i starannymi ruchami zmyć makijaż.

Kąpiele dla rąk i nóg: usuwają bóle mięśni i stawów, poprawiają stan skóry i paznokci, sprzyjają leczeniu schorzeń skóry, usuwają gzrybice i powodują gojenie się ran. Rozpuścić 200 ml wody z Morza Martwego w 1 litrze przegotowanej ciepłej wody. Stosowac 2-3 razy w tygodniu po 15-20 minut.

Kompresy na owłosioną część głowy: wzmacniają korzenie włosów, usuwają łojotok i łupież. Sposób stosowania: 100 ml wody z Morza Martwego rozpuścić w 1 litrze przegotowanej ciepłej wody. Obficie zamoczyć owłosioną część głowy i pozostawić na 15-20 minut. Następnie dokładnie umyć włosy szamponem. Stosować raz na tydzień.

Płukanie ust i gardła: przyczynia się do leczenia angin i zapaleń w jamie ustnej. Rozpuścić 1 łyżkę stołową wody z Morza Martwego w 250 ml przegotowanej wody. Płukać 2-3 razy dziennie.

Zastosowanie wody z Morza Martwego przy trądziku: rozpuścić 2 łyżki stołowe wody z Morza Martwego w 250 ml przegotowanej wody. Przecierać twarz otzrymanym roztworem 2-3 razy dziennie.

Irygacje i przepłukiwania w ginekologii ( sprzyjają usunięciu procesów zapalnych ): rozpuścić 1 łyżkę stołową wody z Morza Martwego w 250 ml przegotowanej wody. Przeprowadzać zabieg 1 raz dziennie.

 

Opracowano na podstawie materiałów Medycznego Centrum Naukowego Profilaktyki i Ochrony Zdrowia w Ekaterynburgu oraz atestów wydanych przez Ministerstwo Zdrowia Izraela.

strony internetowe Trustnet