Morze Martwe - fakty i ciekawostki

Morze Martwe to najbardziej zasolone jezioro na świecie ( średnio 345g/litr ), największe naturalne źródło minerałów na Ziemi.

 

Jest ono zasilane przede wszystkim przez wody rzeki Jordan od północy i przez stałe źródła, nie wysychające potoki od wschodu i od zachodu. Nie posiada ono odpływu. Morze Martwe jest jeziorem „termalnym”, traci ono ogromne ilości wody w wyniku jej parowania w suchym i gorącym powietrzu.

 

W wyniku tego powstaje duża koncentracja soli i minerałów o unikalnym składzie. Tworzy się szczególnie duża zawartość chlorków magnezu, potasu, sodu, wapnia, bromu i różnych innych elementów. Roztwór solny Morza Martwego odzwierciedla procesy erozji, a także recyrkulacji starszych pokładów. Naniesione osady tworzą bardzo cenne mineralne błoto Morza Martwego, znane jako czarny leczniczy szlam.

 

Rzymianie, znani ze swej miłości do łaźń, tworzyli lecznice hydropatyczne, wykorzystując wody Morza Martwego oraz źródła mineralne. Ciekawostką jest fakt, iż sama Kleopatra, królowa Egiptu, wykorzystywała w celach uzdrawiających minerały Morza Martwego.

 

Bogate w minerały błoto ma bardzo korzystne działanie terapeutyczne i uzdrawiające, a także kosmetyczne. Ma ono właściwości antybakteryjne.

 

Unikalny skład soli Morza Martwego usuwa zmęczenie, napięcie nerwowe, stres, przemęczenie, bezsenność, bóle mięśni i stawów. Polepsza aktywność, stabilizuje procesy życiowe, a także wspomaga profilaktykę i leczenie wielu chorób.

strony internetowe Trustnet