Sauny

Właściwości lecznicze

Podczas pobytu w saunie przede wszystkim na skutek podniesionej temperatury w naszym organizmie zachodzi spora ilość istotnych i korzystnych zmian. I tak, przede wszystkim wysoka temperatura ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy. Przebywając w saunie znacznie głębiej i szybciej oddychamy przez co płuca, oskrzela i zatoki oczyszczają się. Osobom cierpiącym na schorzenia związane z układem oddechowym przede wszystkim polecana jest tzw. sauna solna. Sól z której wykonane są bloki solne umieszczane w saunie zawiera duże ilości jodu, który rozrzedza wydzieliny zalegające w narządach układu oddechowego oraz bromu, który łagodzi podrażnienia i rozszerza oskrzela, tym samym ułatwiając oddychanie. Wysoka temperatura przynosi także ulgę w dolegliwościach związanych z urazami i zwyrodnieniami ortopedycznymi. Pocenie się na skutek gorąca powoduje uwalnianie wraz z potem wszelkich toksyn i zanieczyszczeń. Korzystny wpływ na zdrowie ma także nagła zmiana temperatury jaką możemy zafundować sobie przebywając w saunie.   Taka zmiana temperatury hartuje organizm mobilizując układ odpornościowy do wytężonej pracy oraz wzmacnia naczynia krwionośne.
Pobyt w saunie nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie ale także na wygląd i dobre samopoczucie. Na skutek gorąca i wilgotności pocimy się, a wraz z potem nie tylko z organizmu ale także ze skóry uwalniane są toksyny i zanieczyszczenia. Pory rozszerzają się i uwalniany jest z nich nadmiar sebum będący przyczyną stanów zapalnych skóry. Wraz z potem organizm pozbywa się także niezwykle dużej ilości soli (którą w nadmiarze spożywamy). Poprawa krążenia wpływa na lepsze ukrwienie naczyń krwionośnych dzięki czemu skóra jest znacznie lepiej dotleniona. To wszystko sprawia, że skóra jest zdrowsza, gładsza, a cera ma łady koloryt.


Wskazania

Właściwości lecznicze regularnego korzystania z sauny zostały zauważone już przez pierwotnych jej użytkowników – finów. Już dwieście lat temu zauważono, że osoby korzystające z sauny są zdrowsze i mają znacznie lepszy nastrój. Sauna ma bowiem ogromny wpływ na poprawę zdrowia, urody i samopoczucia.  Przez lekarzy jest wskazana w szczególności dla osób cierpiących na następujące schorzenia.

1)    Choroby dróg oddechowych:
- chroniczne zapalenie zatok
- nieżyty oskrzeli
- astma oskrzelowa
-  przewlekłe zapalenie oskrzeli
2)    Choroby skóry:
- zmiany alergiczne
- trądzik
-  świąd
- zaburzenia wydzielania sebum
3)    Choroby układu trawienia:
- choroby wrzodowe
- zburzenia czynności żołądka, jelit i pęcherzyka żółciowego
4)    Choroby po urazach ortopedycznych:
- stany pourazowe kości i stawów
- stany pourazowe mięśni, wiązadeł oraz torebek stawowych
- zwyrodnieniowe zmiany stawów
5)    Choroby układu nerwowego:
- depresja
- nerwice
- zaburzenia snu
- anoreksja
6)    Choroby kardiologiczne:
- nadciśnienie w stadium początkowym
- choroby naczyń obwodowych
- dusznica bolesna
- zawał serca
7)    Choroby kobiece:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego
- napięcie przed miesiączkowe
- bolesne miesiączki
- niepłodność
- dolegliwości po przebyciu zapalenia narządów płciowych

strony internetowe Trustnet